Rehabilitācijas centrā "Krimulda" jauni speciālisti

Rehabilitācijas centrā "Krimulda" darbu uzsāk sertificēta fizioterapeite Gunita Lūkina un daktere Maija Keisa.

Gunita Lūkina pieredzi uzkrājusi strādājot gan Vaivaru ambulatorā klīnikā, gan vadījusi grupas ārstnieciskā vingrošanā cilvēkiem ar muguras saslimšanām, kā arī ir pieredze darbā ar bērniem, strādājot individuāli un grupās.

Maija Keisa ir pieredzējusi kardioloģe sertificēta Feldenkraisa metodē. "Mans roku darbs ar klientu ir pavisam savādāks un saprotams tikai to saņemot. Kāda kliente, kura ir ārste, pēc nodarbības tika lūgta izteikties, kas tad ir Feldenkraiss. Viņa teica:Nezinu. Vārdos nevaru izteikties. Kad ir nākošā nodarbība?", tā Keisa.

Feldenkraisa kustību terapijas metode palīdz sakārtot sāpošās muguras, gūžas vai sprandas. Tāpat ir speciālas sērijas elpošanas uzlabošanai, stresa nomocītiem prātiem un grūtniecēm. Metodes pamatā ir smadzeņu spēja reorganizēt kustību stereotipus un pašām mācīties un mainīties. Tā ir neiroplasticitāte. Neiroplacitāte jeb Moishe Feldenkraiss (vecais nosaukums) par pamatu lieto vingrošanas sistēmu. "Tur nav nekā mistiska, spirituāla, pasakaina vai vieda", stāsta daktere. "Tā ir bioķīmija. Pieauguša cilvēka smadzenes mācās un mainās veidojot jaunus savienojumus starp esošajiem neironiem. Jaunus neironus mēs vairs neradām, tikai mainām savienojumus starp esošajiem,"  tā daktere.

Lai tas izdotos, nepieciešams:

1. pievērst uzmanību

2. fokusēties uz kaut ko specifisku

3. atpazīt izmaiņas

4. atkārtot.

"Vingrojot ar Feldenkraisu mēs kustamies diezgan specifiski, neparasti, dīvaini, lēni, nepiepūloties un atpūšoties. Es visu laiku lūgšu jums kustoties tomēr sajust vai padomāt par kaut ko it ka nesaistītu ar kustību. Esot augstas uzmanības stāvoklī smadzenēs izdalās epinefrīns- tas rada vidi veidot savienojumus, fokusējoties un atpazīstot izmaiņas rodas acetilholīns, kurš tad arī ir tas, kas savieno neironu ķepiņas pa jaunam- atbistoši jaunajai pieredzei, tieši tur, kur mūsu uzmanība vērsta. Atkārtojot pieredzi mēs to nostiprinām, sevišķi, ja tas saistās ar patīkamām sajūtām. Tātad tiem, kam sāp mugura, plecs, galva vai gūža, varētu palikt labāk jau pēc vienas vigrošanas." 

Vingrošanas laikā tā nemanāmi un gudri pacienta muskuļi tiek saorganizēti strādāt efektīvāk un nesāpīgāk, bet smadzenes to visu komandē. Piemēram, apsēžoties pie datora, pacientiem parasti ir vēlme sakumpušu muguru izlaisties mīkstajā, dārgajā datorkrēslā. Pēc Feldenkraisa vingrošanas paienti atklāj, ka sēžot uz cietāka krēsla malas ar taisnu muguru, var ilgāk pastrādāt, jo spranda nesāp. Notiek sēdēšanas stila reorganizācija.

Kas jāņem vērā, piesakoties nodarbībai?

Vingrošana grupā ilgst 45 minūtes līdz 1 stundai. Ērts, silts apģērbs un paklājiņš- tas ir viss, ko jums vajag. Ja ir grūtības atgulties uz muguras uz cietas virsmas, paņemiet līdzi pāris lielus dvieļus, ko saritināt zem ceļiem vai kakla. Iepriekšēja pieredze vingrot nav vajadzīga. Ja kāds sevi uzskata sevi par nevīžīgu, sāpīgu vai vecu, lai vingrotu- šis ir tas veids, kā sākt. 

Konsultācijām var pierakstīties individuāli un grupās jau TAGAD!

Ar muižas pakalpojumiem un cenrādi var iepazīties: http://krimuldasmuiza.lv/rehabilitacija-rehabilitacija

Rehabilitācijas nodaļa:

T: +371 28304088

E: veseliba@krimuldasmuiza.lv