Kas ir mūzikas terapija?
Mg.sc.sal. Ieva Buiķe - mākslas terapeite ar specializāciju mūzikas terapijā - strādā rehabilitācijas centrā "Krimulda" ar bērniem, pusaudžiem, pieaugušajiem individuāli un grupā. Savā darbā izmanto aktīvās un receptīvās mūzikas terapijas metodes, kas balstītas uz klientu vērstā pieejā. Savā darbā izmanto arī apzinātībā balstītas tehnikas, kā funkcionālās mūzikas terapijas tehnikas. Ieguvusi pieredzi darbā ar dažāda vecuma klientiem un pacientiem rehabilitācijas, psihiatrijas un speciālās izglītības vidē.
Valodas: latviešu, angļu.
KAS IR MŪZIKAS TERAPIJA?
Mūzikas terapija ir mūzikas zinātnisks pielietojums terapeitiskiem mērķiem – strukturēts un mērķtiecīgs process, kurā mūzika tiek izmantota, lai veicinātu cilvēka veselību un labizjūtu. Tā ir medicīniskās rehabilitācijas tehnoloģija Latvijā. Tās ietvaros cilvēki, individuāli vai grupā, izmanto mūziku un tās izteiksmes līdzekļus, lai mazinātu dažādas emocionālās un fiziskās veselības grūtības. Šī pieeja palīdz uzlabot emocionālo stāvokli, kognitīvās spējas, sociālās prasmes, komunikāciju un/vai fizisko funkcionēšanu.
KAM PIEMĒROTA MŪZIKAS TERAPIJA?
Mūzikas terapija ir piemērota ikvienam, kurš vēlas atgūt emocionālo līdzsvaru, mazināt stresu, trauksmi un citas grūtības.Tā palīdz gan bērniem, gan pieaugušajiem ar emocionāliem, uzvedības vai attīstības traucējumiem, kā arī tiem, kuri saskaras ar fiziskām vai psihosomatiskām veselības problēmām.
Bērniem tā attīsta valodu, komunikāciju, kustības un emocionālo pašizpausmi, īpaši pie hiperaktivitātes, autisma, attīstības aiztures vai pēc dzirdes implanta ievietošanas.Pieaugušajiem tā sniedz iespēju mazināt izdegšanu, hroniskas sāpes un trauksmi, kā arī palīdz atjaunot spēkus un veicina radošumu.Pacientiem ar neiroloģiskiem vai onkoloģiskiem traucējumiem mūzikas terapija uzlabo motoriku, runu, emocionālo stāvokli un palīdz pārvarēt ārstēšanas radītās grūtības.
KĀ NOTIEK MŪZIKAS TERAPIJA?
Terapijas sesijas var būt vienreizējas vai noritēt kā ilgstošs terapijas process. Krimuldas rehabilitācijas centrā individuālās sesijas ilgums parasti ir 30–45 minūtes, grupu – 45-60 minūtes. Mūzikas terapijas sesijas tiek pielāgotas klienta vajadzībām, mērķiem un spējām.
Mūzikas terapijā tiek izmantotas divas galvenās pieejas:
·Aktīvā mūzikas terapija – cilvēks pats muzicē, dzied vai ritmizē, bieži kopā ar terapeitu. Šāda veida darbības veicina pašizpausmi, komunikāciju un emocionālu atbrīvošanos.
·Receptīvā (klausīšanās) mūzikas terapija – cilvēks klausās speciāli izvēlētu mūziku, ko papildina relaksācijas, iztēles vai problēmu risināšanas vingrinājumi.
Mūzikas terapija var būt daļa no ārstēšanas plāna vai atbalsta līdzeklis emocionālai un psiholoģiskai pašsajūtai ikdienā.
Piesakies konsultācijai/nodarbībai: T: +371 28304088, E: veseliba@krimuldasmuiza.lv