Ergoterapeiti palīdz cilvēkiem atjaunot neatkarību ikdienas aktivitātēs

 

Lai gan Ergoterapijas profesija ir jauna Latvijā, tās speciālisti var sniegt palīdzību tiem, kurus skāruši - kustību traucējumi, pēc pārciestiem asinsrites traucējumiem, pēc galvas traumām, lūzumiem, perifēro nervu bojājumiem, politraumām, reimatoloģiskām saslimšanām, apdegumiem, psihiskām saslimšanām, vai cilvēki, kuriem nepieciešamas konsultācijas par vides pieejamību, ergonomikas principu pielietošanu darba vidē vai mājas ikdienas dzīves nodarbju veikšanas laikā. Rehabilitācijas centrā "Krimulda" šādu palīdzību var sniegt ergoterapeite – Baiba Boženkova, kuras galvenais uzdevums ir palīdzēt atgūtvai apgūt prasmes, kas ļauj pacientam būt neatkarīgam ikdienas nodarbēs.

 

Kas ir ergoterapija?

Mēs, ergoterapeiti nodrošinām, lai cilvēks varētu visas savas ikdienas aktivitātes veikt maksimāli neatkarīgi atkarībā no funkcionālā stāvokļa. Tas nozīmē, ka pat pašaprūpes (mazgāšanās, ģērbšanās, ēst gatavošana utt.) aktivitāšu veikšana pēc smagākām traumām, asinsrites traucējumiem un citiem nelaimes gadījumiem ir apgrūtināta. Līdz ar to mēs iesakām dažādus palīglīdzekļus, kas atvieglo aktivitāšu veikšanu un atrodam dažādas adaptīvās metodes, kā to darīt pašam, lai nebūtu jālūdz palīdzība citiem, jo vienmēr ir vēlme būt neatkarīgam.

Kāpēc Jūs izvēlējāties šo profesiju?

Es jau sen zināju, ka gribu mācīties kaut ko saistībā ar medicīnu. Šī profesija ir salīdzinoši jauna Latvijā līdz ar to likās, ka varētu būt interesanti. Kad tikko sāku mācīties Rīgas Stradiņa universitātē Rehabilitācijas fakultātē "Ergoterapijas" studiju programmā, tad nesapratu, kas ergoterapija ir, vajadzēja laiku, lai es saprastu, ka tas ir tieši tas, kas man patīk.

Vai bieži nākas saskarties ar to, ka cilvēki nezina kas ir ergoterapija?

Kad pacienti nāk pie manis, tad es gandrīz vienmēr pajautāju vai viņi zina, kas ir ergoterapija, kas mēs esam un ko darām? Lielākā daļa nezina, tad es izstāstu, un paliek skaidrs.

Kādi ir biežākie iemesli, kāpēc pie Jums ārstējās?

Rehabilitācijas centrā "Krimulda" visbiežāk pacienti nāk gadījumos vai brīžos, kad ir izteiktas muguras sāpēs, tostarp bērni ar locītavu saslimšanām. Fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts nosūta pie manis uz konsultāciju, jo man noteikti ir, par ko runāt (smejas) un ja ir nepieciešams, tad tiek norunāti turpmāko nodarbību laiki.

Vai rādāt arī vingrinājumus?

Fizioterapeits noteikti parādīs daudz vairāk vingrinājumus visam ķermenim. Man ir svarīgas visas ikdienas aktivitātes, kas un kā tiek veiktas. Vai aktivitāšu veikšanas laikā neizjūt diskomfortu un sāpes. Kā arī ir apgūtas detalizētas zināšanas par rokas kustību un spēka attīstīšanu.

Kas Jums darbā patīk visvairāk?

Radošums. Katram cilvēkam ir kaut kas, kas patīk un nepatīk un man jācenšas izdomāt holistisku pieeju katram. Nekad nevar zināt kāds pacients atnāks, profesija un hobiji noteiks, kas jāievēro. Ofisa darbinieka ikdienas rutīna noteikti atšķirsies no mehāniķa, un es nevaru kā vienam, tā otram sniegt vienādas rekomendācijas, kas jāievēro darba vietā, ja pat ir līdzīga problēma.

Kas ir izaicinošākais Jūsu darbā?

Individuāla pieeja katram pacientam. Izveidot terapijas procesu ar nozīmīgām un jēgpilnām aktivitātēm katra pacienta interesēm un vajadzībām.

Ar kāda vecuma cilvēkiem strādājat?

Principā ar visām vecuma grupām. Mazāk ar zīdaiņiem, taču aktīvāk sākot ar pirmsskolas vai skolas vecuma bērniem, turpinot ar pusaudžiem, jauniešiem un cilvēkiem darbspējīgā vecumā, kā arī gados veciem cilvēkiem. Bērni ir ļoti interesanta grupa, jo jāizmanto spēle, caur kuru mācamies ikdienas aktivitātes un izpratni par dzīvi, piemēram, lai iemācītu ģērbties lūdzu apģērbt lelli. Konsultācijas laiks ir 30 minūtes, nodarbību laiks tiek noteikts pēc pacienta izturības spējas noturēt uzmanību.

Kādas priekšrocības ir, apmeklējot rehabilitācijas centru "Krimulda"?

Varbūt šķitīs, ka vecā muižā neko daudz nevar atrast, bet šeit ir viss nepieciešamais, lai atgūtu spēkus un ārstētos, tostarp nakšņot. Siltākā laikā priekšrocība ir arī muižas parks, kur var izstaigāties un relaksēties.